Media o nas

M. Książek: Popyt na akcje BAH potwierdził atrakcyjność inwestycyjną spółki

By 17 stycznia 2018 No Comments

Popyt na akcje British Automotive Holding w przeprowadzonej transakcji ABB potwierdza atrakcyjność inwestycyjną spółki i jej wzrostowy charakter, poinformował ISBnews prezes Mariusz Książek, komentując niedawną sprzedaż przez niego 25% akcji. Jednocześnie zadeklarował, że obydwie firmy powstałe z podziału MVP (MARVIPOL) pozostają jego głównymi inwestycjami, które dalej chciałby rozwijać.
Inwestorzy w transakcji ABB zgłosili chęć wyjątkowo wysokiego zaangażowania kapitałowego w akcje British Automotive Holding. Siła popytu świadczy o wierze inwestorów w długoterminowe perspektywy spółki, którą w – mojej ocenie – czeka najlepszy okres od startu działalności w 2003 r. – powiedział Mariusz Książek w rozmowie z ISBnews.
Udana transakcja odsprzedaży 25-proc. pakietu akcji jest dla mnie w pewnym sensie finalnym zakończenie procesu spin off. Inwestorzy zgłaszając duży popyt na mój pakiet akcji, potwierdzili atrakcyjność inwestycyjną spółki i jej wzrostowy charakter. Pozostając największym akcjonariuszem w spółce podzielam ten pogląd. Wierzę jednocześnie, że obecna baza inwestorów instytucjonalnych podnosi atrakcyjność inwestycyjną pod względem płynności – dodał prezes.

Według niego, wymiernym efektem transakcji jest skokowe zwiększenie free floatu, co z pewnością nie jest bez znaczenia dla rynku kapitałowego.
Zdaję sobie sprawę, że wzrost wartości wewnętrznej spółki BAH, wynikający z coraz lepszych wyników, znajdzie odbicie we wzroście kursu giełdowego, a także dywidendzie tym szybciej, im więcej profesjonalnych inwestorów będzie dysponować znacznymi pakietami” – powiedział.

W jego ocenie, spółka ma przed sobą bardzo dobre lata i z nawiązką osiągnie zakładane plany. Przypomniał, że strategicznym z nich jest podwojenie sprzedaży aut Jaguar land Rover w perspektywie kilku lat – skutkiem będzie istotny wzrost udziałów rynkowych wśród czołowych uznanych marek klasy premium. Ponadto Książek zaznaczył, że do tej pory spółka realizuje komunikowane cele – w 2017 r. sprzedała o 20% więcej aut niż rok wcześniej, a wobec 2015 r. ? o 97% więcej.

Jednocześnie podkreślił, że obydwie firmy powstałe z podziału, pozostają jego głównymi inwestycjami, które dalej chciałby rozwijać.Zmniejszenie moich udziałów w akcjonariacie BAH nie wprowadza rewolucyjnych zmian operacyjnych i zarządczych w spółce. Niedawno rada nadzorcza rozszerzyła skład zarządu spółki motoryzacyjnej o kompetentnych i doświadczonych profesjonalistów. Przy takim zarządzie, więcej czasu i energii będę mógł poświęcić długofalowej strategii rozwoju. Taki miks pozwoli nam wspólnie jeszcze bardziej efektywnie zarządzać Grupą BAH” – powiedział Książek.

Moim celem jest działanie budujące wartość dla akcjonariuszy poprzez korzyści wynikające zarówno z oczekiwanego wzrostu wartości Grupy, jak i atrakcyjnej polityki dywidendowej – dodał.

Wskazał także, że mimo „pewnej dywersyfikacji inwestycji”, nadal kapitałowo obydwie spółki (BAH i Marvipol Development) stanowią zdecydowaną większość jego majątku. Według stanu z 16 stycznia, wycena pakietów ich akcji wynosi ponad 350 mln zł, a doliczając do tego Synektik, jest to w sumie ponad 400 mln zł.

Dwa dni temu spółka podała, że prezes poprzez swoją spółkę zależną Książek Holding sprzedał w transakcjach pakietowych łącznie 10 387 963 akcji British Automotive Holding, stanowiących 25% kapitału, po cenie 9,5 zł za sztukę. Po transakcji Książek posiada wraz z podmiotami zależnymi 19 117 760 akcji BAH, stanowiących 46,01% kapitału zakładowego spółki i uprawniających do tyluż głosów na walnym zgromadzeniu.

British Automotive Holding (BAH) poprzez spółki zależne, prowadzi na polskim rynku dystrybucję samochodów, części zamiennych i akcesoriów oraz kompleksową obsługę serwisową marek Jaguar, Land Rover i Aston Martin. Wchodzące w skład Grupy spółki są od 2003 r. Generalnym Importerem Jaguar Land Rover, bezpośrednim dilerem (Direct Dealer) Aston Martin. Spółki z Grupy prowadzą również działalność dilerską Jaguar Land Rover w Warszawie, Łodzi i Trójmieście.