Aktualności dla mediów

BAH z gwarancją odkupu aut i części po zakończeniu umowy importerskiej

By 7 listopada 2018 No Comments

Jaguar Land Rover jest gotów  po wygaśnięciu umowy importerskiej w 2020 r. odkupić od British Automotive Polska (część importerska holdingu) niesprzedane samochody, części zamienne oraz akcesoria ? wynika z listu intencyjnego otrzymanego właśnie od koncernu JLR

 British Automotive Polska S.A. (BAP) spółka importerska zależna od BAH S.A. otrzymała od Jaguar Land Rover Deutschland ? spółki będącej centralą koncernu JLR na Europę – deklarację odkupu od BAP niesprzedanych, niezarejestrowanych i fabrycznie nowych samochodów oraz części zamiennych i akcesoriów po wygaśnięciu umowy importerskiej. Obecnie BAP musi zapewnić odpowiednie poziomy zatowarowania zarówno dla dilerów własnych, jak i zewnętrznych, co oznacza konieczność utrzymywania i finansowania zapasów dla całego rynku polskiego. Deklaracja odkupu aut i części zamiennych minimalizuje ryzyko, że w momencie zakończenia umowy importerskiej, BAP zostanie z dużą ilością towaru, co utrudniłoby mu zakończenie działalności i spłatę wszystkich swoich zobowiązań.

– W naszej ocenie otrzymane pismo powinno rozwiać potencjalne wątpliwości dotyczące działalności BAP do czasu wygaśnięcia umowy importerskiej, a także w tym samym kontekście obawy o ewentualne wzrosty zapasów spółki wynikające ze wzrostu sprzedaży i popytu na samochody JLR w Polsce ? komentuje Arkadiusz Miętkiewicz, wiceprezes BAH, odpowiedzialny za pion importerski.

Ten list intencyjny jest również wyrazem i potwierdzeniem dobrej woli oraz gotowości współpracy obu stron nad bezkonfliktowym zakończeniem działalności importerskiej przez BAP i jej rozpoczęciem bezpośrednio przez koncern JLR ? dodaje Arkadiusz Miętkiewicz.

W przesłanym dokumencie Jaguar Land Rover Deutschland informuje jednocześnie, że w okresie przejściowym obowiązują dotychczasowe plany sprzedażowe oraz że koncern JLR będzie, jak dotychczas, współpracować z BAP w zakresie zapewnienia ciągłości działania sieci dilerskiej.